Biuro parafialne czynne w środę i piątek bezpośrednio po Mszy św.

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

  • 28.03.2024

NIEDZIELA  PALMOWA  MĘKI  PAŃSKIEJ

24  MARCA  2024r.

 

1.      Tydzień poprzedzający święto Zmartwychwstania Pańskiego nazywamy Wielkim Tygodniem. Niedziela Palmowa – jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jezus wjechał do tego miasta, tylko po to, aby dokonać paschalnego misterium. Tylko Chrystus jest naszym zbawieniem, w Nim jest życie i zmartwychwstanie. Dziś, podczas wszystkich Mszy św. poświęcenie PALM. Ministranci i Lektorzy przed Mszami sprzedają tzw. PALMY. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone dla nich na wyjazd wakacyjny. DZIĘKUJĘ Rodzicom ministrantów i lektorów za przygotowanie PALM. Za ofiarowanie gryczpanu - bukszpanu DZIĘKUJĘ Rodzinom z Tuczna, ze Stęszewka – bloki leśne i z os. Wronczynek .      

4.   Zapraszam w Wielki Czwartek na godz.18.00 na Mszę Wieczerzy Pańskiej rozpoczynającej Święte Triduum Paschalne. To dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Przypomnijmy sobie własną I Komunię św., kapłanów, którzy udzielali nam Sakramentów. Na zakończenie liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do tzw. CIEMNICY.   

5.    W Wieki Piątek liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz.18.00. To jedyny dzień w roku, gdy nie sprawuje się Mszy św., a nasz wzrok skupia się na Drzewie Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata. Na zakończenie przeniesiemy Pana Jezusa do Grobu. Obowiązuje POST ŚCISŁY - nie ma dyspensy (od 18 lat do 60 lat; 3 razy w ciągu dnia mogę coś zjeść – 1 raz do syta, 2 razy co nieco; pozostali mają post zwykły). W Wielki Piątek kościół otwarty będzie od godz.9.00.  

6.      W Wielką Sobotę kościół otwarty od godz. 9.00. Można adorować Pana Jezusa w Grobie. W sobotę Wigilię Paschalną rozpoczniemy o godz. 20.00. To największe Święto dla nas katolików, pamiątka zwycięstwa Życia nad śmiercią, pamiątka Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Po liturgii wspólnie pójdziemy w procesji Rezurekcyjnej wokół kościoła. Panów proszę o prowadzenie księdza podczas Procesji Rezurekcyjnej. Proszę o przygotowanie pochodni. Proszę przynieść do kościoła świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. W Niedzielę Zmartwychwstania NIE MA Mszy św. o godz. 9.00.

7.      W Wielką Sobotę święcenie potraw: Tuczno – ok.g.10.00 (u p. Przybył), Stęszewko – ok.10.30 (u p. Rogozińskiej i w Świetlicy), Bednary – ok.10.45 (u p. Roik), Krześlice – ok.11.00 (przy Krzyżu), Łagiewniki – ok.11.15 (w Świetlicy wiejskiej, następnie po domach), Złotniczki – ok.12.25 (w świetlicy). Proszę o zgłoszenie, w których domach ma być indywidualne święcenie potraw. W kościele święcenie potraw od godz. 16.00 do 17.00 co 15 minut.   

8.      We wtorek po wieczornej Mszy św. (ok. g. 18.30) proszę Panów o pomoc przy budowie CIEMNICY i GROBU. 

9.      Okazja do Spowiedzi św. przed Mszą św. w poniedziałek, wtorek i środę.

10.    Tak jak to było w zwyczaju, została wystawiona skarbonka na kwiaty do Grobu Pańskiego. Bóg zapłać za wszelkie ofiary na ten cel.

11.    Parafia nasza organizuje PIELGRZYMKĘ do MARKOWEJ – Sankt. Rodziny Ulmów. Zapisy do 7 kwietnia. Koszt 1450 zł. Zaliczka 400 zł.  

12.    Dziękuję za posprzątanie kościoła Paniom z Diakonii Piękna Domu Bożego os. Wronczynek: Alicję Golan, Agnieszkę Pacholską i Anitę Ostrowską. Za tydzień o posprzątanie świątyni proszę Panie z Jerzyna: Danutę Krawczyk, Janinę Lisiecką i Marię Czerwińską. Serdecznie proszę też inne Panie, z poszczególnych wiosek, o zgłoszenie się do sprzątania kościoła – to nasza wspólna własność i wspólna troska.   

13.    DZIĘKUJĘ za wszelkie ofiary składane na tacę na potrzeby naszej Parafii. Wszystkim, za wszelkie ofiary, BÓG ZAPŁAĆ.  

14.    Zachęcam do czytania „Przewodnika Katolickiego” - wiele ciekawych artykułów. CENA 10,00 zł.   

15.    Zapowiedzi.

16.    Intencje mszalne.